Spopala me je želja za našom tortom a nije joj vreme. Da sam nešto mlađa, da se vrati vreme, ja bih već odbrojavala dane do prvog snega, pa do prvog sneška, do raspusta pa do praznika. Valjda me je ta želja podsetila da već traje novembar i da počnem da brojim, da ovo kišno i prazno vreme ispunim iščekivanjem i nadom, nadom da ćemo dočekati praznike i snegove zajedno.
Kasnih devedesetih kada sam još bila devojčica, ali sam znala dobro iz kog se kuvara koji kolač sprema, ovaj recept, zapisan kao "Bomba torta" savršenim teta-Verinim rukopisom, na lepom, belom papiru dospeo je u bakinu pohabanu crvenu svesku. Uz nju je tetka prepisala i "Kraljica tortu", neke divne salate i nekoliko saveta za pečenje mesa.
Malo posle toga, dospela je ta torta na našu novogodišnju trpezu, uguravši se između impozantnih parčića bakine Crne torte, Tetka - Patine, jedne lepe keks torte i one najlepše torte na svetu, London torte. To je bio pravi mirisni bakin buket koji se nikada nije menjao, a neke nove torte su dolazile i prolazile. "Bomba" je došla i ostala.
Ovo je toliko klasična, baš prava, prava torta. Lešnici, čokolada i puter, krem od žumanaca i fine korice od belanaca, ništa ekscentrično, ništa nepredvidivo.
Ali opet...
I sada me taj ukus vraća u praznične večeri. Ne mogu da ga pomešam sa nekim drugim. Godine i godine dočekali smo sa ovom tortom. Ne mogu da zaboravim te noći, ni prva januarska jutra,kristalno čista i svetla, prozračna kao ledenice pod krovovima, slatka, slatka kao bajka, od torti, kolača i osmeha.
Vremena su se promenila, trpeza osiromašila. A i mi smo se razišli. Sad svako ima svoje malo slavlje ali prag sa kog sam potekla, sto za kojim sam odrasla, ta duša porodice kojoj pripadam u mojim je snovima ono što iznova vaskrsava i povezuje nas sa prošlošću snažno kao što priziva i prihvata one sa kojima smo kroz život srcem srasli, traži po prašnjavim fiokama i zaboravljenim kutijama od starih, već izgubljenih poklona sve srećne, minule trenutke i vraća ih nama.
Ja i dalje čekam da nam budu vraćeni.
I dok čekam, danas se sva raskoš tih zimskih srebrnih dana, tih šarenih svetlucavih jelki, sve slike, mirisi i boje, sve se vraća u jednom zalogaju naše torte.
Mi se nismo promenili. I dalje volimo iste stvari. I dalje nas vežu iste uspomene, iste torte. I dalje čekamo neka bolja vremena, neku dobru godinu koja će početi uz daleke vatromete, čipkane zavese pahuljica, blistanje jelke okićene dečijim rukama i poslužavnik onih naših kolača i veliko, kako samo mama ume da iseče :-), parče torte, možda baš ove. Da, baš ove.
Sastojci:
( za tortu veličine otprilike 20x30 cm slobodno duplo smanjite mere, jer je vrlo izdašna )
I kora:
8 belanaca
8 kašika šećera
150 gr. mlevenih oraha
1 ravna kašika brašna
Belanca umutite u čvrst sneg pa dodajte i dalje muteći mikserom kašiku po kašiku šećera. Mlevene orahe pomešajte sa brašnom pa isključite mikser i nežno umešajte orahe i brašno u sneg od belanaca varjačom.
Sipajte smesu u pleh ( malo manji od onog pleha od rerne ali ako nemate baš takav ( kao što ja nemam ) možete da koristite i taj najveći pleh od rerne ) pokriven papirom za pečenje i pecite na 180 stepeni oko 20 do najviše 25 minuta. Kora ne treba mnogo da potamni i postane krta, proverite već posle 20 minuta, jer ne treba da bude ni živa i penasta iznutra već pečena i suva. Ovo su klasične kore od belanaca koje se peku neuporedivo lakše ( bar po mom iskustvu ) od puslica - kora koje se dugo suše. Površina ne treba da se lepi, kao ni dno, ako izvadite koru i primetite da je odozdo penasta i da se teško odvaja od papira ako nežno probate da je odlepite sa krajeva, slobodno je vratite u rernu da se dopeče.
II kora:
8 belanaca
8 kašika šećera
150 gr. pečenih mlevenih lešnika
1 ravna kašika brašna
Postupak je isti kao pri pripremi prve kore samo što umesto oraha koristite pečene mlevene lešnike.
Fil:
16 žumanaca
400 gr. šećera - ovako piše u našem receptu. To je nama godinama bilo taman :-) ali danas bi mi to bilo preslatko. Smanjila sam na 300 gr. i to mi je saa u redu, mi volimo i sada lepo slatke kolače
2 kašike vanilin šećera
4 kašike mleka
250 gr. ili 375 gr. putera - u našem porodičnom receptu stoji 375 gr. putera i mi je uvek spremamo tako, ali bez problema količina putera može da se smanji
2-3 kašike šećera u prahu
80 - 100 gr. čokolade za kuvanje
100 gr. mlevenih pečenih oraha
Stavite jednu šerpu sa nešto vode da provri, pa u nju stavite šerpu u koju ste stavili žumanca kratko umućena sa šećerom, vanilin šećerom i mlekom pa kuvajte na pari dok se ne zgusne.
Hm. Ja ovaj fil uglavnom kuvam oko 30 - 35 minuta. Najpre bude sasvim redak, onda počne da se zgušnjava i možda će da vam se učini da je gotovo ali nije, fil treba da bude gust kao gušći puding i ne sme da curi u retkom mlazu sa varjače. U suštini, kada za varjačom počne da ostaje trag na šerpi i fil pobledi, i pritom osetite da ga je teže mešati jer je gušći skinite ga sa vatre i ohladite ( tradicionalno, ja ga hladnim u sudoperi napunjenoj hladnom vodom :-) ). Bolje je da malo prekuvate ovaj fil nego da ostane redak. U stvari, ovo je najobičniji fil kuvan na pari kakav većina domaćica ume da spremi odavno :-), ja sam malo odužila u pokušaju da približim kuvanje tog fila baš novim domaćicama, ali ovde je iskustvo ipak presudno i nije ga teško steći.Zamislite da fil treba da se ohladi, da se pomeša sa puterom i posle svega da bude čvrst i prepustite se svojoj proceni. To je najbolji način da naučite zaista da spremate razna jela - to kažem iz iskustva. Tačno vreme i termometri pomažu da se oslobodimo stresa :-) i rizika ali verujem da nas lišavaju onog osećaja na prstima i pod rukama kada je nešto kako treba. Ako ste mladi i niste nikada ovako nešto probali da spremite - usudite se :-). Jedno je sigurno - ne može da ne bude ukusno, a to je i pored naše vatrene želje da kolač izgleda dobro i seče se savršeno, najvažnije.
Kada se fil ohladi, umutite sa šećerom u prahu penasto puter pa mu kašiku po kašiku dodajte ohlađeni fil.
Kada postane homogeno podelite smesu na dva dela pa u jedan deo stavite čokoladu otopljenu na pari i izmešajte kratko mikserom a u drugi deo umešajte mlevene lešnike.
Na poslužavnik ili tacnu za tortu stavite tamnu koru ( to je ona sa lešnicima ) pa je premažite čokoladnim filom, preko nje stavite koru sa orasima i premažite je kremom od lešnika ( a naravno da ne mora tako, vidite da sam ja sve pomešala :-) ).
Još:
300 - 400 ml. mlečne slatke pavlake
ili
3 - kesice šlaga
i 300 ml. hladnog mleka za šlag ako se odlučite za njega
i 4 - 5 ( ili po ukusu ) kašika šećera u prahu u svakom slučaju
Umutite slatku pavlaku ili šlag sa dodatkom šećera pa premažite tortu i ukrasite špricem, ako vas ne mrzi :-).
* Vrlo je važno da pre služenja torta ( ili još bolje, isečeni parčići torte, jer se lepše seče hladna torta) odstoji na sobnoj temperaturi bar POLA SATA. Verujte mi, utisak je kao da jedete dve različite torte, ako uporedite onu koju jedete hladnu i onu koja se malo ugrejala, omekšala i proširila arome oko sebe :-).
** Možete da je pečete i u okruglom kalupu, naravno :-). U tom slučaju koristite najveći, mislim da je to kalup prečnika 28 cm, ja nemam tako veliki pa ne znam zasigurno.
*** Kao što je skoro uvek slučaj kod mene, torta na slici je pravljena sa duplo manjom merom sastojaka i pekla sam kore u plehu otprilike 20x30 cm.
Kod tebe uvek neke fine tortice i volim tvoje receptice zacinjene divnim pricama, bas nekako lepo idu ruku pod ruku zajedno.:))
ОдговориИзбриши<3 Hvala, Lana :-). Ova nam je torta svojevremeno dosadila, znam da smo molili mamu da ne pravi nju opet, ali recepti se uvek kružno vraćaju u modu, a i neke uspomene sa njima :-).
ИзбришиTako je, stari recepti se uvek nekako vrate u modu, spontano, to sam i ja primetila kod sebe. Torta ti je izvanredna, prava!
ОдговориИзбришиHvala, Suzi :-))))! <3
ИзбришиIl a l'air vraiment bon ce gâteau...
ОдговориИзбришиBonne journée gourmande !
Anna
Da li se osjeti karamel u filu kad se jede? Tražim recept od istog izgleda torte ☺
ОдговориИзбришиPa meni se ne oseća karamel. Mislim, nažalost, jer ja volim karamel. :-(
Избриши